O GABIONU

Co jsou gabiony, jejich využití a výhody

Základem gabionu je pozinkovaná síť pravidelného tvaru složená z jednotlivých ocelových drátů, které tvoří celistvou konstrukci. Konkrétně je gabionový koš sestaven ze dna, bočních stěn, a víka, které sou spojené při montáži v jeden celek. Další nezbytou součástí je sada montážních spirál a háčků, podle velikosti koše. Koše se skládají vedle sebe a jsou spojeny montážními spirálami. Koš se dodává rozebraný, a jednotlivé stěny se montují v jeden celek, přímo na místě montáže. Tento stavební prvek je možné realizovat v jakémkoliv ročním období, jelikož se jedná o suchou stavbu.

Gabiony jsou poutavé stavební prvky často využívány v různorodých exteriérových aplikacích. Lze je využít v zahradě prakticky všude. Jejich výhodu oproti jiným materiálům je to, že se rychle postaví bez betonového základu, jsou variabilní a je možné je přemístit. Drátěný koš je stabilní, kameny jsou přírodní materiál, který dobře zapadne do zahradní scenérie. Vynikají vysokou odolností vůči teplotním, povětrnostním vlivům a dešti. Přizpůsobitelnost gabionů vám umožňuje navrhnout různá využití, od malé dělicí zídky po složité kaskády.

Možnost využití:

Gabionové zdi

Dokonalá variabilita a stabilita. Zaručuje výbornou protihlukovou zábranu. Gabionová zeď je vhodná k domům při hlavních silnicích, což přispívá ke zvýšení soukromí a komfortu bydlení.

Gabionové ploty

Gabionové oplocení nabízí velkou variabilitu řešení s možnostmi vytváření různých typů netradičních stěn, zahradních zákoutí nebo oplocení. Realizace montáže je nenáročná a rychlá. Použitý materiál dodává přírodní dojem, je ekologický a přesto patří k nejnovějším trendům oplocení. Výplň oplocení je možná různým typům kamene, co do velikosti, barvy a tvaru.

Zpevnění svahů

Gabiony nabízí jedinečný způsob zpevnění svahů, především ochrany před erozí a sesuvy půdy.

Silnice a železnice

Gabiony se v této oblasti využívají především při rozšiřování, či stavbě silnic ve svazích. Gabionové sítě se používají například pro zabránění padajícího kamení na silnici, či železnici. Další možností využití gabionů jsou protihlukové bariéry.

Vodní toky

Využití gabionů ve vodním hospodářství (např. stavby rybníků, zpevnění břehů, zajištění proti povodním, jezy, vlnolamy atd.). Gabiony poskytují spojení mezi vodním tokem a jeho okolím (nebrání rostlinám v růstu).

Další využití

Volně stojící stavby, samostatné použití v zahradách, schodiště, lavičky, sloupy, nádoby na květiny a další.

Výhody gabionových konstrukcí:

  • přírodní vzhled a přirozené začlenění do terénu

  • stabilita

  • krátká doba realizace

  • zvuková tlumivost

  • celoroční realizace

  • šetrnost k životnímu prostřed

  • žádná speciální údržba

  • vodopropustnost a současně zadržení energie vody

  • možnost ozelenit, nechat prorůstat kořenovým systémem